Sanallaştırma

web design

Sanallaştırma

Sanallaştırma kavramı, bir sistemin kaynaklarından yararlanmak ve performansının daha yüksek olması amacıyla birkaç sanal makinenin fiziksel bir makine üzerinde yürütülmesine izin veren bir teknolojiyi ifade eder. Sanal makinelerin her birine bazı kaynaklar atanabileceğini ve işletim sisteminin kendi kopyasını çalıştırdıklarını ifade etmek gerekir.

Sanallaştırdığımızda, aynı fiziksel makine üzerinde olsalar bile her makinenin farklı işlevleri yerine getirebileceği bir sanal bilgi işlem ortamı oluşturuyoruz. Bu bize tek bir sunucu üzerinde farklı işletim sistemlerine sahip örnekler oluşturma ve böylece daha fazla sayıda uygulamayı çalıştırmak için daha az sunucu kullanma imkanı sunar.

Sanallaştırmanın temel özelliklerinden biri, programları söz konusu ortamda çalıştırdığımızda, yerel ortamda, yani tek bir bilgisayarda kendi özel kullanımları için çalıştıklarına inanmalarıdır. Ancak gerçekte, sanallaştırmanın yürütüldüğü aynı işletim sistemi içinde kapsüllenir. Yukarıdakilere ek olarak, sanallaştırma, birkaç farklı işletim sistemi çalışıyor olsa bile, bunların hiçbirinin diğerinin veya sanal ortamı oluşturmak için bölünmüş ana makinenin performansını etkilememesi anlamına gelir.

Sanallaştırmanın Avantajları

Aşağıda sanallaştırma kavramının daha iyi anlaşılması için sanallaştırmadan yararlanılarak elde edilen faydalardan bazıları bulunuyor.

  • Riskleri ve maliyetleri azaltır: Birkaç sanal sunucuyu devreye almak için tek bir fiziksel sunucuya ihtiyaç duyularak kurulumlar basitleştirilir. Ayrıca yerden, zamandan, paradan ve güvenlikten tasarruf edersiniz.
  • İzleme imkanı sunar: Özellikle kapasiteleri ve performansları yeterliyse sanal makinelerin davranışlarını izlemek çok önemlidir.
  • Sanal makinelerin sıcak geçişini sağlar: Makineleri bir sunucudan diğerine hizmet kesintisi yapmadan taşımayı mümkün kılar.
  • Klonlama ve yedekleme işlemlerini iyileştirir: Sanal makinelerin her birinin yedeklenmesi çok daha kolay ve hızlıdır. Bu da makinelerin herhangi bir tür hasar, saldırı veya sorun yaşamaları durumunda kısa sürede geri yüklenirken güvenlik sağlar.
  • Daha düşük güç tüketimi: Daha önce her zaman bağlı birden fazla bilgisayara ihtiyaç duyduğunuz yerde, şimdi tüm sanal makinelerin bulunduğu tek bir bilgisayara ihtiyacınız var. Bu, enerji tasarrufu elde etmenizi sağlar.

Profesyonel Hizmetler

Siz de sanallaştırma ve diğer alanlarda profesyonel hizmetler elde etmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bizimle iletişime geçerek bu alanda en iti şekilde hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

app

Aklınızda sorularınız mı var?

Alanında Uzman Ekibimiz ile görüşerek aklınızdaki fikirleri anlatabilir, projeniz için yol haritamızı birlikte oluşturabiliriz.

Detaylı Bilgi

Sanallaştırma hakkında aklınızdaki soruların cevabını bulamadınız mı?
Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

İletişim Whatsapp
working with client