Müşteri İlişkileri Yönetimi(CRM)

web design

CRM

Dijital pazarlama veya çevrimiçi satışla ilgilenenleriniz muhtemelen CRM terimine rastlamış veya duymuştur. Tam olarak ne olduğunu ve siz ve şirketiniz için neler yapabileceğini öğrenme zamanı.

CRM Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

CRM için kısaltmasıdır " C ustomer R elationship M anagement" ve mevcut ve potansiyel bir şirket müşterileri ile her türlü işlemi izlemesine olanak veren yazılım programları ifade eder.

Bir CRM programı, müşteri ilişkilerini daha iyi yönetmek için pazarlama ve satış departmanlarının  ihtiyaç duyduğu tüm gerekli bilgileri tek bir yerde toplar . Belirtildiği gibi, bir CRM'de aşağıdakiler gibi bilgiler kaydedilebilir:

  • Müşteri detayları
  • Aldıkları e-postalar ve kendilerine gönderdikleri e-postalar
  • Bir şirket temsilcisi ile ilgili müşteri arasındaki telefon görüşmeleri
  • Gerçekleşmiş olabilecek toplantılar
  • Buna ek olarak, bazı daha gelişmiş programlar, potansiyel müşterilerin sosyal medya hesaplarının kaydedilmesinin yanı sıra onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar ve hatta sahip oldukları verilere dayanarak satışların gelişimi için bazı tahminler sunabilir.

Bir CRM'nin Temel Faydaları Nelerdir?

Şüphesiz, şimdiye kadar okuduğunuz her şeyle bir CRM'nin bir şirketin müşteri yönetimini nasıl geliştirdiği konusunda bir fikriniz var. Ancak ana faydalarına daha ayrıntılı bakalım

Zamandan tasarruf edin

Bir e-mağazanın satış bölümünde çalıştığınızı ve bir müşteriyle iletişim geçmişinizi sunmanızın istendiğini varsayalım. Gelen kutunuzda alakalı aramayı yapmaya başlıyorsunuz ve görünen e-postalar çok fazla ve hepsi eşit derecede önemli değil. Yine de, telefon görüşmelerinizi bir yere kaydetmediniz ve önemli bir şeyi kaçırabileceğinizden endişelenmeye başlıyorsunuz. Bu durumda ve bir müşteri veya lideriniz hakkında belirli bilgileri bulmak istediğiniz her seferinde, CRM bir cankurtaran olduğunu kanıtlar çünkü tüm bilgiler tek bir yerde toplanır. Böylece gelen kutularında, not defterlerinde ve eski post-it'lerde arama yapmak zorunda kalmazsınız, aynı zamanda iyi yapmayı bildiğiniz şeyle başa çıkmak için değerli zaman tasarrufu sağlarsınız: satış!

Otomatik prosedürler / Daha iyi kontrol

Bir satış departmanındaki her çalışan, bir müşteriyle etkileşimlerini kaydetmek için kendi yöntemini izler. Bazıları her şeyi yazıyor ve daha titizken, diğerleri hafızalarına daha çok güveniyor. Bu, az sayıda müşteriye ve buna bağlı olarak daha az sayıda sorumlu satışa sahip bir şirkette işe yarayabilir. Ancak sürekli büyüyen ve yeni müşteriler kazanan bir firma yukarıdaki sisteme güvenemez. Bunun nedeni, değerlendirilebilecek ölçülebilir sonuçlar sunmaması ve metodik bir yaklaşımın olmaması müşterinin memnuniyetsizliğine yol açabilmesidir.

CRM kullanmak çözümdür, çünkü sonuçları daha kolay değerlendirilebilen ortak bir eylem çizgisi yaratır, böylece bir şirketin müşterilerinin büyümesi hakkında kapsamlı bir görüşe sahip olursunuz.

Böylelikle bir yandan satış departmanından kendilerine uygun ipucu verilmediği yönündeki şikayetler azaltılırken, pazarlama departmanı tarafında doğru kişilerin seçimini kolaylaştıran gerekli bilginin olmaması.

app

Aklınızda sorularınız mı var?

Alanında Uzman Ekibimiz ile görüşerek aklınızdaki fikirleri anlatabilir, projeniz için yol haritamızı birlikte oluşturabiliriz.

Detaylı Bilgi

Müşteri İlişkileri Yönetimi(CRM) hakkında aklınızdaki soruların cevabını bulamadınız mı?
Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

İletişim Whatsapp
working with client