ERP Sistemleri

web design

ERP Sistemleri

ERP entegrasyonu, ‘’Enterprise Resource Planning’’ kelimesinin kısaltılmış hali Erp’dir. Türkçe’deki karşılığı ise ‘’Kurumsal Kaynak Planlama’’ dır. Ticari kurumların para, iş gücü ve demirbaşlarının planlaması süreçleridir. Tüm e-ticaret firmaları için stratejik bir yönetim aracı olan ERP, çözüm ortaklarını da kapsam içine almaktadır. İş birliği yapılan tedarikçi, nakliyeci, gümrükçü ve sigortacıların da bu süreçte yerleri vardır.

E-ticaret yapan firmanın sistemine ERP entegre etmesi, koordinasyon içerisinde eş güdümlü hareket olanağı sağlar. Süreç içinde yer alan tüm paydaşlara ilgi alanlarında bulunan konuda bilgi sağlar ve süreçler arasındaki bilgi ihtiyacını minimuma indirir. En önemli işlevi firma kaynaklarını ve bilgilerini merkezîleştirmesidir.  ERP entegrasyonu, e-ticaretin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. ERP entegrasyonu sayesinde firmaların online dünyaya ayak uydurmalarını sağlamaktadır. Verimli, hızlı ve ölçeklenebilir bir e-ticaret sistemi sunmaktadır.

E-Ticarette ERP Entegrasyonu Nedir?

ERP entegrasyonu, e-ticaret firmasının iç sistemini birbiri ile bağlayan ve aynı zamanda satın alma deneyimini oldukça kolay bir hale getiren süreçlerden oluşur. Son senelerde pratik ERP yazılımları e-ticaret sitelerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Üretim, muhasebe süreçleri ve lojistik aşamalarını bir araya getiren bu entegrasyon e-ticarette fark yaratmaktadır. ERP entegrasyonu, finans, muhasebe, stok bilgisi, sevkiyat durumu ve depo yönetimi gibi birden fazla modüle entegre edilebilir.

E-ticarette ERP entegrasyonu yapılabilmesi için öncelikle entegresi yapılacak verilerin tespitinin yapılması gerekir. Bu tespit süreci yapılırken verilerin kaynağı, hangi birim ve kişiye gönderileceği önemlidir. Aynı zamanda bu verilerin ne sıklıkla güncelleneceği de çok önemlidir. Veri akışı genel olarak ERP’den e-ticaret sistemine yapılmaktadır. E-ticaret sisteminden ERP’ye ise sipariş aktarımı yapılmaktadır. Bu aktarım son derece önemlidir.

E-Ticarette ERP Entegrasyonunun Avantajları

  • E-ticaret sistemlerinde kurumsal süreçlere otomasyon sağlar.
  • İşlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar.
  • E-ticarette çok kritik olan sevkiyat ve kargo süreçlerinin hızlı bir biçimde sonuçlanmasını sağlar.
  • E-ticarette yapılan bütün işlemlerin hızlı ve güvenli yapılmasını sağlar.
  • E-ticaret sistemine kaynak planlaması ve raporlama imkânı sağlar.
  •  Kargo, stok ve sevkiyat gibi lojistik süreçlerin tek bir merkez üzerinden yönetilmesini sağlamaktadır.

app

Aklınızda sorularınız mı var?

Alanında Uzman Ekibimiz ile görüşerek aklınızdaki fikirleri anlatabilir, projeniz için yol haritamızı birlikte oluşturabiliriz.

Detaylı Bilgi

ERP Sistemleri hakkında aklınızdaki soruların cevabını bulamadınız mı?
Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

İletişim Whatsapp
working with client