E-Ticaret Nedir, Türleri ?

12 dakikada okunabilir
Yazar : Bixcod • 21.10.2021

E-Ticaret Nedir ?

E-ticaret diğer bir adıyla internet üzerinden yapılmakta olan elektronik ticaret, ilk başta internet olmak üzere elektronik bir ağ üzerinden mal ve hizmetlerin satın alınması ve satılması işlemlerini gerçekleştirdiğimiz elektronik ticaret türü olarak kabul edilmektedir. Bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye ( B2B ), işletmeden tüketiciye ( B2C ), tüketiciden tüketiciye veya tüketiciden işletmeye olarak gerçekleşmektedir.

 

E-ticaret nasıl çalışır?

E-ticaret, müşterilerin çevrimiçi bir mağazaya göz atmak ve kendi cihazları aracılığıyla ürün veya hizmetler için sipariş vermek için erişebildiği internet tarafından desteklenmektedir.

Müşterilerimiz Sipariş verdiğinde, müşterilerimizin internet tarayıcısı, online mağaza web sitesini barındıran bir sunucu ile ileri geri iletişim kurmakta olacaktır . Siparişle ilgili veriler daha sonra sipariş yöneticisi olarak bilinen merkezi bir bilgisayaragönderilmektedir.-- daha sonra envanter seviyelerini yöneten veritabanlarına, ödeme bilgilerini yöneten bir satıcı sistemine (PayPal gibi uygulamaları kullanarak) ve bir banka bilgisayarına iletilir -- sonra sipariş yöneticisine geri döner. Bu işlem, mağaza ürününün ve müşteri fonlarının siparişinin işlenmesi için yeterli olduğundan emin olmak için yapılmaktadır. Sipariş onaylandıktan sonra, sipariş yöneticisi mağazanın web sunucusunu bilgilendirecek ve ardından müşteriye siparişinin başarıyla işlendiğini bildiren bir mesaj görüntüleyecektir. Sipariş yöneticisi, ürün veya hizmetin müşteriye başarılı bir şekilde gönderilmesi için sipariş verilerini depoya veya sipariş karşılama departmanına gönderir. Bu noktada bir müşteriye somut ve/veya dijital ürünler gönderilebilmekte olup veya bir hizmete erişim de sağlanabilmektedir.

E-ticaret işlemlerini barındıran platformlar, Amazon.com gibi satıcıların yalnızca kaydolduğu çevrimiçi pazaryerlerini içerebilir; müşterilerin çevrimiçi mağaza altyapılarını 'kiralamalarına' olanak tanıyan hizmet olarak yazılım ( SaaS ) araçları; veya şirketlerin yönetmek için kurum içi geliştirmeyi kullanması için açık kaynak araçları.

 

E-ticaret türleri

İşletmeler arası E-Ticaret , diğer bir adıyla (B2B) işletmeler ve tüketiciler yerine işletmeler arasında ürün, hizmet veya bilgi alışverişini ifade eder.

2017 yılında Forrester Research, B2B e-ticaret pazarının 2021 yılına kadar ABD'de 1,1 trilyon dolara ulaşacağını ve ülkedeki tüm B2B satışlarının %13'ünü oluşturacağını tahmin etti.

İşletmeden tüketiciye E-Ticaret ,diğer bir adıyla (B2C) diyebilirize-ticaretin internet üzerindeki perakende kısmıdır. Kısaca işletmelerin tüketicilere doğrudan ürün, hizmet veya bilgi satmasıdır diyebiliriz. Terim, 1990'ların sonlarında çevrimiçi perakendecilerin ve mal satıcılarının bir yenilik olduğu dot-com patlaması sırasında popülerdi .

Bugüne bakacak olursak eğer internet üzerinde her türlü üretim ve tüketim malını satan sayısız sanal mağaza ve alışveriş merkezi vardır. Bu sitelerin en bilinen örneği ise B2C pazarına hakim olan Amazon'dur.

Tüketiciden tüketiciye E-Ticaret, diğer bir adıyla (C2C) diyebiliriz. Tüketicilerin çevrimiçi bir şekilde ürün, hizmet ve bilgi ticaretlerini yaptığı bir e-ticaret türüdür.

Çevrimiçi açık artırmalar ve sınıflandırılmış reklamlar, C2C platformlarının iki örneğidir ve eBay ve Craigslist bu platformların en popülerlerinden ikisidir. eBay bir işletme olduğu için, bu e-ticaret biçimine C2B2C - tüketiciden işletmeye tüketiciye de denilebilir.

Tüketiciden işletmeye E-Ticaret, diğer bir adıyla (C2B) diyebiliriz. Tüketicilerin ürün ve hizmetleri şirketlerin satın alması veya bir teklif vermesi için çevrimiçi olarak sunduğu bir e-ticaret türüdür.

C2B platformunun popüler olan bir örneği, medya ve iStock gibi tasarım öğeleri satan bir pazardır. Başka bir verecek olursak eğer bu bir iş panosu olabilir.

İşletmeden yönetime E-Ticaret, diğer bir adıyla şirketler ile kamu idaresi veya devlet kurumları arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen işlemleri ifade eder. Devletin birçok şubesi, özellikle yasal belgeler, kayıtlar, sosyal güvenlik, maliye ve istihdam söz konusu olduğunda, şu veya bu şekilde e-hizmetlere veya ürünlere bağımlıdır. İşletmeler bunları elektronik olarak temin edebilir. B2A hizmetleri, e-devlet yeteneklerine yapılan yatırımlar nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde büyümüştür.

Tüketiciden yönetime E-Ticaret, diğer bir adıyla (C2A) bireysel tüketiciler ile kamu idaresi veya devlet kurumları arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen işlemleri ifade eder.

Mobil e-ticaret ( M-ticaret ), akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazların kullanımıyla yapılmakta olan online bir şekilde satış işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz, yükselişte olan bir e-ticaret türüdür. M-ticaret, türü mobil alışveriş ve mobil ödemeler gibi mobil üzerinden yapılan işlemleri içerir.